אחת התועלות העיקריות של הליך הגישור היא הזמן המועט בו מגיעים להסכם. כמה זמן לוקח להתגרש בגישור? זה כמובן משתנה אולם מניסיון רב בעריכת הסכמים, מצאתי שהזמן הממוצע הוא בין 4-5 פגישות. מהניסיון שלי, מרבית הזוגות מצליחים תוך ארבע עד חמש פגישות, להגיע להסכם גירושין בגישור. זאת אומרת שתוך חודש, חודש וחצי ההסכם כבר מקבל תוקף של פסק דין וניתן להתגרש.

פגישת גישור אורכת כשעה, יש פגישות שמגיעים אליהם שני בני הזוג ובמידת הצורך, פגישות שכל אחד מגיע בנפרד. כל זוג בהתאם לרצונות, להעדפות שלו ולהחלטות שלנו תוך כדי ההליך. כבר בפגישה הראשונה אנחנו מנסים לייצר כמה שיותר הסכמות ובעיקר לתקופת הגישור ולשימור המצב הקיים.

 

בזמן זה אנחנו מגיעים להסכמות שהן בדרך כלל הסכמות זמניות, המתייחסות לשאלות בוערות כגון: מה הולך לקרות בתהליך הגישור? האם יש צורך בהפרדת מגורים כבר בשלב זה? האם יש צורך בתחילת תשלום מזונות שוטפים כבר עכשיו? דברים שאם אנחנו מבהירים אותם מראש, הם מאפשרים לנו להמשיך את תהליך הגישור.

בפגישה השנייה לרוב אנחנו מתחילים להגיע להסכמות שהן כבר קונקרטיות. בכל הליך גישור זה משתנה, כי יש צדדים שיותר חשוב להם לדבר על המשמורת ויש צדדים שחשוב להם יותר לדבר על המזונות. מה שהצדדים מעלים, הצורך החשוב ביותר והדחוף ביותר עולה ומטופל וכך אנחנו מתחילים לייצר הסכמות, עד שבעצם, כמו בעבודת אריגה, אנחנו מוסיפים עוד נדבך ועוד נדבך ובסוף מתקבלת התמונה הכוללת, שהיא ההסכם הכולל, שמקבל תוקף של פסק-דין, שלאחריו אפשר לצאת לדרך חדשה ולחיים חדשים.

עו”ד הילה נדב היא מגשרת מוסמכת ומתמחה בעיקר בתחום המשפחה. ליעוץ ולמידע נוסף צרו קשר.

כמה זמן לוקח להתגרש דרך בית המשפט (ללא הסכם גישור)

היום לפי החוק החדש, חייבים קודם כל למצות הליכי גישור, לכן עד שמגיעים לבית משפט חולפים מספר חודשים שמאריכים את התהליך.

ישנם אנשים רבים ששואלים אותי “כמה זמן לוקח להתגרש דרך בית המשפט”? , אני עונה להם שניהול תיק ממוצע בבית משפט הוא בערך שנה וחצי וכמובן שישנם מקרים שהזמן שלוקח להתגרש נמדד בשנים. בשנים הללו הילדים ובני הזוג סובלים מטראומה מתמשכת שפוגעת בכל אחד מהצדדים מבחינה כלכלית, רגשית ונפשית ושמה בהקפאה לכל אחד משני הצדדים את החיים ומונעת פתיחת דף חדש בצורה נקייה.

סיבות להעלאת משך הזמן לגירושין בבית המשפט

בני זוג שבוחרים להתגרש, אשר מגיעים לבית המשפט ללא הסכם, ישנם הרבה גורמים שיכולים לגרום להארכת תהליך הגירושין:

  • בדרך כלל במצב זה, לכל צד יש עורך דין שמייצג אותו ובמקרה הזה, הם לא תמיד ממהרים להגיע להסכם סופי ולסגירת התיק.
  • בני הזוג שלא הצליחו להגיע להסכם גירושין מראש, ברוב המקרים לא מוכנים לוותר לצד השני, במגוון נושאים כגון חלוקת רכוש, משמורת ילדים וכדומה והם מוכנים ואף רוצים להילחם ולפגוע בצד השני – דבר שמאריך את ההגעה לגירושין.
  • אם הפניה הראשונית נעשתה לבית הדין הרבני, ברוב המקרים ידרוש בית הדין מהזוג לנסות להגיע לשלום בית והם מקציבים לשם כך זמן של כחצי שנה.
  • הפרוצדורות בבית המשפט יכולות לגרום להארכת משך הגירושין. למשל, אם הגירושין פוצלו למספר הליכים שונים, דחיות של דיונים ויציאה לפגרות בתקופות מסוימות של בית המשפט.
  • וסיבות רבות נוספות.

למה כדאי לוותר על הליכה לבית המשפט ללא הסכם

מחקרים מראים ש-90% מכלל הגירושין מסתיימים בהסכם. אם אלה הם הנתונים – למה לא ללכת מראש להליך יצירת הסכם גישור גירושין, שיחסוך בזמן יקר, שימנע נזק כלכלי משמעותי ובמשך הכאב והסבל של כל אחד מהצדדים.

ונקודה נוספת שצריך להתחשב בה ברצינות היא הפגיעה בילדים. מחקרים על ילדי מתגרשים, מראים שככל שמשך הסכסוך קצר יותר ועוצמתו נמוכה יותר, כך הם משתקמים מהטראומה של גירושי הוריהם, מהר יותר. מי שמתגרש בגישור גירושין שהוא הליך מהיר מאד ויחסית בעל עצימות נמוכה – ילדיו סטטיסטית מתגברים על הטראומה של הגירושין תוך שנה.

 

צרו עימי קשר

כתובת

רח' זד"ל 5 ראשון לציון

כתובת אימייל

hilanadavlaw@gmail.com

שעות פעילות

ראשון עד חמישי: 9:00-18:00
שישי: 9:00-14:00

נגישות