ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך המאפשר לכל אדם, על ידי הוראות פשוטות, לתכנן מראש את חייו, ולהסמיך אדם אחר – “מיופה כוח”, שידאג לו ולרכושו במקרה שהוא (מייפה הכוח) מגיע למצב של אי כשירות.
ייפוי הכוח המתמשך יכול לייתר את הצורך בפנייה לבית משפט למינוי אפוטרופוס וחוסך זמן, מריבות במשפחה ועלויות כספיות.
השליטה על מי ינהל את העניינים היא בידי מי שנותן את ייפוי הכוח ולא בידי בית המשפט שקובע בתהליך משפטי מסורבל מי יהיה אחראי (האפוטרופוס) לענייני האדם שאיבד את כשירותו להחליט – במידה ולא מונה מיופה כוח.

ייפוי כוח מתמשך ניתן לערוך רק אצל עו”ד שעבר את ההכשרה המיוחדת של האפוטרופוס הכללי.
בשל חשיבות הנושא חשוב לפנות לעו”ד בקיא בתחום ובעל ניסיון.

ייפוי-כוח-מתמשך

ייפוי כוח מתמשך – שקט נפשי

אני חושבת שהתפקיד הכי חשוב שלי כעורכת דין, הוא לייצר שקט עבור הלקוחות שלי.
לכן אני חושבת שכל אדם צריך שיעשו לו עריכת צוואה, שמבטיחה שלאחר פטירתו, הרכוש שלו יחולק בדיוק איך שהוא רוצה.

מאחר ולצערי יש מקרים שעוד בחיים, אדם נדרש למנות אדם אחר (מיופה כוח) לטפל בענייניו הרכושיים והרפואיים, החוק מאפשר ליצור מסמך, בהליך פשוט, עוד כשהאדם כשיר לקבל החלטות ולחתום על ייפוי כוח מתמשך.

ייפוי הכוח המתמשך חוסך הגעה לבתי משפט ומריבות מיותרות על רצון האדם, כאשר הוא כבר אינו מסוגל להביע אותו.

תחומי החיים עליהם חל ייפוי הכוח המתמשך

ענייני רכוש – זאת אומרת שמיופה הכוח מקבל סמכות ממייפה הכוח או הממנה, לנהל, לקבל החלטות ולעשות פעולות הנוגעות לנכסים, התחייבויות וכספים, כולל ניהול השקעות, חשבונות הבנק, ניהול עסקים, נכסי נדל”ן וכדומה.

ייפוי כוח בעניינים אישיים (שעשויים לכלול גם עניינים רפואיים) – ז”א קבלת סמכות לקבלת החלטות ועשיית פעולות ביחס לכל העניינים האישיים (לא כולל העניינים הרכושיים). עניינים אלה כוללים את הטיפול באיכות החיים של הממנה (האדם שעבורו עושים את ייפוי הכח), את סיפוק צרכיו הבסיסיים, שמירה על אורח החיים החברתי והתרבותי, דאגה למקום מגורים מתאים לצרכי הממנה, וטיפול בענייני בריאות ודאגה למטפלים רפואיים נחוצים.

ניתן לערוך ייפוי כוח מתמשך גם לעניינים רפואיים בלבד.

תנאים לעריכת וכניסה לתוקף של ייפוי כוח מתמשך

ייפוי הכוח המתמשך ייערך על ידי עו”ד, רשום בלשכת עורכי הדין, שעבר את ההכשרה והוסמך ע”י האפוטרופוס הכללי לעריכת ייפויי כוח מתמשכים.

רשימת עורכי הדין המוסמכים לעריכת ייפוי כח מתמשך מאתר לשכת עורכי הדין (בה מופיעה עו”ד הילה נדב)

מייפה הכוח חייב להראות לעורך דין שעורך את מסמך הייפוי הכח המתמשך, שהוא מבין את משמעות מתן ייפוי הכח, את יעדיו ואת השלכותיו לגבי עתידו ושהוא עושה זאת בהסכמה מלאה ומרצון חופשי, מבלי שהופעלו עליו לחצים או השפעות בלתי ראויות.

בסוף תהליך עריכת ייפוי הכוח המתמשך וכתנאי מקדים לתקפותו, יש להפקידו אצל האפוטרופוס הכללי, באחת משתי דרכים: בצורה מקוונת ע”י עו”ד בעל כרטיס חכם עם חיבור למערכת של משרד המשפטים או ע”י מסירה אישית ע”י ממנה ייפוי הכוח, במשרדי האפוטרופוס הכללי במחוז אליו הממנה שייך.

בסיום הטיפול בבקשה במשרדי האפוטרופוס הכללי, תישלח הודעה לממנה על אישור או דחיית בקשת הפקדת ייפוי הכוח.

ייפוי הכוח המתמשך יכנס לתוקף רק בתנאי שמיופה הכוח ועוד אדם קרוב למייפה הכוח הגיעו למסקנה על סמך ההיכרות שלהם עם המייפה, שהמייפה הגיע לשלב שהוא אינו כשיר ואינו מבין דבר. ניתן להתנות את המסקנה בתוך ייפוי הכוח גם בחוות דעת רפואית.

למידע נוסף ועריכת הסכם צרו קשר טלפוני או מלאו הטופס המצורף ואשמח לעזור.

צרו עימי קשר

כתובת

רח' זד"ל 5 ראשון לציון

כתובת אימייל

hilanadavlaw@gmail.com

שעות פעילות

ראשון עד חמישי: 9:00-18:00
שישי: 9:00-14:00

נגישות