צוואות הן בין המסמכים החשובים ביותר בחיי אדם, המבטיחים שרצון האדם, שעבורו נערכת הצוואה, יקוים גם לאחר מותו. עריכת צוואה יכולה להיות יצירתית ולתת הוראות ליורשים מה לעשות עם הכסף ואיך.

בגלל שהצורה בה נערכת הצוואה היא מהותית, חשוב לערוך את הצוואה אצל עו”ד שיש לו נסיון בעריכת צוואות ושיודע להתאים את רצון המצווה להוראות החוק, גם בכדי לצמצם את הסיכוי שיערערו על הצוואה.

עו”ד הילה נדב היא עורכת דין לענייני צוואות, מוסמכת ומנוסה מאד בנושא זה והשאר ההסכמים הקשורים לענייני משפחה.

צרו קשר טלפוני או בטופס למטה ואשמח לעזור.

עריכת צוואה

למה צריך צוואה?

 

סדרי ההורשה במדינת ישראל קובעים כי במותו של אדם מחצית מרכושו יעבור לבן/ בת זוגו ומחצית לילדים. כל אימת שרוצים להתנות על סדרי ההורשה הללו יש צורך בעריכת צוואה.

עריכת צוואה במצב של בגידה – דוגמא

הגיעה אליי אישה שהיא יודעת שבעלה בוגד בה, למעשה הוא מקיים מערכת יחסים נוספת לנישואים שלהם. 

אם היא תלך לעולמה לפניו, אז מה שיכול לקרות, זה שאותה אישה,  המאהבת, תהפוך להיות ידועה בציבור. ואז היא תהיה זכאית לרשת אותו. מה שאומר שהכסף המשותף יחולק גם לידועה בציבור, מאחר ובעלה  יירש אותה (את אשתו),  50% מהרכוש שלה ויהפוך אותו לבעלים של 75% מהרכוש, אותם תוכל לתבוע המאהבת אם היא תהפוך להיות הידועה בציבור שלו. כמובן שהתוצאה המשפטית הזו לא הייתה הגיונית ובייחוד בגלל שמרבית הרכוש אותו צברה האישה במהלך חייה, במקום לעבור לילדיה יעבור לבת הזוג העתידית של בעלה.

מטרת צוואה היא לצפות פני עתיד ולפתור את כל הבעיות האלה ,על מנת להבטיח שהרצון של המצווה,ימומש גם לאחר לכתו.
בצוואה אנו יכולים להחליט, שאם לבן הזוג או לבת הזוג יהיו לאחר מכן מערכות יחסים נוספות, אז שהם לא ימשיכו לגור בבית או שיצטרכו למכור את הבית. אנחנו יכולים להתנות לאילו פעולות ישמש הכסף ומה אנחנו רוצים לעשות בכסף שלנו.

כתיבת צוואה – תרחיש נפוץ נוסף למה כדאי

עוד תרחיש נפוץ למה כדאי לערוך צוואה הוא, כאשר היורשים הם גם בן הזוג וגם הילדים, והילדים רוצים לממש בעצם את העיזבון שלהם את הזכויות שלהם באופן מיידי. בן הזוג של המצווה שנותר בחיים הופך מבעלים של דירה, להיות בעלים במשותף עם הילדים.

לצערי, בעלות שכזו לעיתים מזמנת בעיות, מאחר וצריך את אישור הילדים למכירת הדירה. 

כאשר צריך את הכסף לטיפולים רפואיים עולה השאלה האם למכור את הדירה בשביל לעבור לדיור מוגן. לעיתים הילדים מסרבים למכירת הדירה או שלהפך הם דורשים את מכירתה בכדי לממש את זכותם בירושה, עוד בחיי בן הזוג של המצווה.

כמו כן מומלץ לערוך צוואה במקרים של נישואים שניים כאשר בן הזוג של המצווה אינם הורה של הילדים ובמשפחות מורכבות.

לסיום כל אימת שסדרי הירושה יובילו לתוצאה לא רצויה ניתן להתנות עליהם באמצעות צוואה שתשקף את רצון המצווה.

מסמך נוסף בהקשר של עריכת צוואות

כמו צוואה שמבטיחה שרצונו של אדם יקוים לאחר מותו, קיים מסמך נוסף שרצוי לערוך, שמבטיח שרצונו של אדם יקוים עוד בחייו ,במידה והגיע למצב שאינו כשיר ואינו מסוגל לקבל החלטות עבור עצמו – המסמך נקרא “ייפוי כוח מתמשך” והוא נערך כאשר אדם כשיר ומסוגל לקבל החלטות לגביי מה יקרה באם יאבד את כשירותו. במסמך זה הממנה, קובע אדם (או כמה), שהוא סומך עליו, לקבל החלטות רכושיות, כלליות ורפואיות, עבורו במידה ויגיע למצב שאינו כשיר. צוואה וייפוי כוח מתמשך הם שני מסמכים שכדאי לערוך יחדיו כי הם מקנים שקט ומבטיחים שרצוננו יקוים, גם כאשר לא נהיה מסוגלים להביע אותו.

אם אתם רוצים להתייעץ ומידע נוסף בנושא עריכת צוואה – אנא צרו קשר טלפוני או בטופס, השאירו פרטים ואשמח לעזור. עורכת הדין הילה נדב.

  צרו עימי קשר

  כתובת

  רח' זד"ל 5 ראשון לציון

  כתובת אימייל

  hilanadavlaw@gmail.com

  שעות פעילות

  ראשון עד חמישי: 9:00-18:00
  שישי: 9:00-14:00

  נגישות